Pręgierz w Szydłowcu


Pręgierz w Szydłowcu to niezwykle interesująca konstrukcja, która reprezentuje późnorenesansowy styl. Została wzniesiona w pierwszej połowie XVII wieku i ma swoje miejsce tuż przed ratuszem. Ten wyjątkowy zabytek wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów w Polsce, co czyni go prawdziwą perełką Szydłowca.

Usytuowany na Rynku Wielkim, pręgierz osiąga wysokość około 250 cm. Jego budowa składa się z piaskowca, na którym znajduje się profilowana baza, zwieńczona gzymsem. W połowie jego wysokości znajdują się cztery płaskorzeźbione maszkarony z żelaznymi uchwytami, które były przeznaczone dla skazańców. Przedstawiają one postacie trzech satyrów oraz maskę kobiecą, co dodaje mu wyjątkowego charakteru.

Kolumna, dzięki staraniom lokalnych rzemieślników, została stworzona podczas budowy ratusza. Ostatni raz pręgierz pełnił swoją funkcję w 1788 roku. Do końca XIX wieku stał on przed ratuszem, a następnie został przeniesiony na skwer przed kościołem. Wówczas dodano mu podstawę oraz wierzchnią kulę. W 1999 roku pręgierz powrócił na swoje pierwotne miejsce, zyskując ponownie zasłużoną uwagę jako ważny element historyczny Szydłowca.

Przypisy

  1. Powiat Szydłowiecki [online], www.szydlowiecpowiat.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  2. Szydłowiec. Pręgierz - Mazowsze - Polskie Krajobrazy [online], www.polskiekrajobrazy.pl [dostęp 26.11.2017 r.]
  3. Danuta Słomińska-Paprocka: Powiat Szydłowiecki w województwie mazowieckim. Szydłowiec: 2009 r., s. 97. ISBN 978-83-61240-20-4.
  4. Turystyka w Szydłowcu. www.szydlowiec.pl. [dostęp 21.10.2009 r.]

Oceń: Pręgierz w Szydłowcu

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:5