Park Radziwiłłowski to najstarszy park w Szydłowcu, znany także pod nazwą Ogród Zamkowy, którego historia sięga XVI wieku. Został on założony przez Mikołaja Szydłowieckiego, co świadczy o jego wielkim znaczeniu w regionie.
W obrębie parku znajduje się także zamek, ulokowany na malowniczej wyspie, która jest otoczona fosą, co dodaje mu uroku i historycznego charakteru. Urok parku podkreśla rzeka Korzeniówka oraz liczne starodrzewia, które nadają temu miejscu wyjątkową atmosferę.
Położenie
Park, wraz z otaczającym go zamkiem, ma swoje umiejscowienie w zachodniej części miasta, gdzie znajduje się pomiędzy Podzamczem a Starym Miastem. Od strony południowej park ogranicza ulica Kąpielowa, natomiast od północnej – ulica Zamkowa. Z kolei od wschodu graniczy z ulicą Ogrodową, a od zachodu z Sowińskiego. Obecna powierzchnia tego malowniczego parku wynosi 7,85 ha, co stanowi drobną część większego założenia ogrodowego, które zapamiętane jest z czasów jego największej świetności.
Historia
Ogród Zamkowy w Szydłowcu, w porównaniu do obecnego parku, był w przeszłości znacznie większy i na przestrzeni lat przeszedł wiele transformacji. Niestety, literatura historyczna oraz dostępne materiały dotyczące parku z epok renesansu i baroku zawierają jedynie okrojone informacje na ten temat.
Renesans
Szacuje się, że w XV wieku powstał tu ogród w stylu włoskim, usytuowany na północny zachód od zamku, a wokół niego rozciągał się duży zwierzyniec. Tuż przed rozpoczęciem renesansowej przebudowy zamku, która miała miejsce w 1515 roku, Mikołaj Szydłowiecki zwiększył powierzchnię wyspy, a także rozszerzył i pogłębił otaczający ją staw. Po zakończeniu budowy, kiedy wody napełniły głęboką fosę, Szydłowiecki postanowił założyć zwierzyniec, w którym hodowano różne gatunki zwierząt, takie jak sarny, daniele, jelenie, zające oraz bażanty, co miało służyć jako forma zamkowej rozrywki.
Nowy ogród zajmował trzy obszary: tereny dawnego ogrodu włoskiego na północny zachód od wyspy, obszar pomiędzy drogą do Starej Wsi a budynkami gospodarczymi Podzamcza, oraz wschodnią część zamku, położoną na prawym brzegu rzeki, pomiędzy stawem a nowo zakładaną częścią miasta – Skałką (dzisiejszy park). Ustanowienie zwierzyńca odbywało się równolegle z planowaniem nowej części miasta. W tych obszarach znajdowały się różnorodne elementy, takie jak zwierzyniec, ogród owocowy, warzywny oraz ozdobny ogród włoski, otoczony kamiennym murem. Mikołaj Szydłowiecki wprowadził znaczące zmiany w kompozycji przestrzennej, które kontynuowali kolejni właściciele.
Barok
Później, miasto przeszło w ręce Radziwiłłów, którzy również przyczynili się do dalszej dekoracji ogrodu wokół zamku. Za czasów Zygmunta Karola Radziwiłła na terenie zwierzyńca powstały rzeźby wykonane z szydłowieckiego piaskowca. Wśród nich były figury przedstawiające fauna grającego na syrindzie oraz tańczącą muzy, a także znana do dziś grupa rzeźbiarska Heraklesa z Anteuszem, ulokowana na cokole, na którym wyrzeźbione są insyg nia radziwiłłowskie, a także popiersie rycerskie z ozdobnym tłem. Oprócz tego, w ogrodzie znajdowały się rzeźby Zygmunta Karola i Aleksandra Ludwika, a także postument, herma i fragmenty detalicznych dekoracji.
Pozostałe obiekty w kategorii "Tereny zielone":
Skwer Staromiejski w Szydłowcu | Góra Trzech Krzyży w SzydłowcuOceń: Park Radziwiłłowski