Książek (Szydłowiec)


Książek to interesująca dzielnica Szydłowca, która znajduje się w jego południowo-zachodniej części. Jest to obszar o różnych wyróżniających się fragmentach, które tworzą charakterystyczny krajobraz tego miejsca.

W skład Książka wchodzą następujące lokalizacje:

  • książek Stary,
  • książek Nowy,
  • książek Majdowski,
  • Budki - ul. Sosnowa.

Każda z tych części ma swoje unikalne cechy, które nadają dzielnicy jej odrębny charakter.

Geografia

Książek jest malowniczo usytuowany w południowej części Szydłowca. Jego naturalne granice tworzy rzeka Korzeniówka oraz jej dopływy, które wyznaczają wschodnią i północną część dzielnicy, natomiast od południa i zachodu ogranicza go granica miasta.

Na północy Książek sąsiaduje z Podgórzem, a także z Osiedlem Nad Zalewem, Starą Wsią oraz Wymysłowem. W kierunku wschodnim dzielnica graniczy z Korznkiem, zaś na południu sąsiaduje z Wolą Korzeniową, a na zachodzie z Budkami.

W obrębie Książka znajdują się ulice: Książek Majdowski, Książek Nowy, Książek Stary oraz Sosnowa. Jest to obszar o zabudowie wiejskiej, obfitujący w lasy, takie jak Korznek, Las Majdowski oraz Las Szydłowiecki. Znaczna część tej terenów to nieużytki, bagna oraz mokradła, jak również pola uprawne.

W każdej części Książka można zauważyć kapliczki, które upamiętniają wędrówkę kopii obrazu Matki Boskiej. Na Książku Majdowskim zlokalizowana jest garbarnia, natomiast na Książku Starym znajduje się hurtownia materiałów chemicznych.

Historia

W XVI wieku, na terenach miejskich powstał prywatny folwark, którego fundator pozostaje nieznany. W relacji Karola Górnickiego, rodowitego mieszkańca Szydłowca, wspomniano, że folwark znajdował się w rękach rodziny Leszczyńskich, po której dziedziczyły trzy córki.

Spadkobiercy, nie mogąc ustalić podziału majątku, postanowili sprzedać folwark pewnemu Serwalowi. Jego córka, Marianna, wyszła za Kowalskiego, co stanowiło kolejny wątek w historii tego miejsca. Co więcej, jedna z ich córek, poślubiwszy Wietrzykowskiego, otrzymała folwark na własność, co było znaczącym wydarzeniem. Ten z kolei, po dwudziestu latach zarządzania, zdecydował się na jego sprzedaż w już w XIX stuleciu.

W roku 1837, Piotr Tomaszewski stał się wieczystym posiadaczem folwarku. Później, Mateusz Buszkiewicz, który był jego następcą, sprzedał go w roku 1844 Łukaszowi Królowi. Król, podobnie jak mieszkańcy Szydłowca, korzystał z różnych przywilejów oraz był zobowiązany do płacenia podatków i czynszu skarbowi.

Ostatni właściciel dokupił dodatkowe grunty, stąd dokładny obszar folwarku nie jest do końca znany, co dodaje tajemniczości do historii tej ziemi.

Komunikacja

Wszystkie drogi na terenie Książka są asfaltowe, natomiast ścieżki i dojazdy do różnych obiektów charakteryzują się nawierzchnią żwirową lub piaszczystą. Ulica Książek Stary oraz część Książka Nowego tworzą powiatową drogę nr 34313, która prowadzi do miejscowości Stąporków oraz Końskie. Z kolei ulica Książek Majdowski to odcinek powiatowej drogi nr 34381, prowadzący do Majdowa i dalej do Bliżyna. Ulica Sosnowa, która sąsiaduje z Budkami, graniczy bezpośrednio z leśniczówką oraz szkołą podstawową w Budkach II, pełni rolę drogi powiatowej nr 34371 w kierunku Huciska.

W przeszłości, aż do XX wieku, Książek pełnił rolę przedmieścia, znajdując się w znacznej odległości od centrum miasta. Obecnie Książek Stary i Nowy są połączone ze Starą Wsią, Podgórzem oraz Osiedlem Nad Zalewem. Natomiast Książek Majdowski oraz Budki pozostają stosunkowo oddalone od reszty zabudowy miejskiej, oddalone o około 2 km.


Oceń: Książek (Szydłowiec)

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:25