Artur Gadowski


Artur Dionizy Gadowski, urodzony 1 czerwca 1967 roku w Szydłowcu, to znany polski muzyk rockowy, który zdobył uznanie jako wokalista zespołu Ira. Jego wkład w polską scenę muzyczną jest nieoceniony, a działalność artystyczna przyczyniła się do rozwoju rocka w Polsce.

Gadowski jest nie tylko utalentowanym wykonawcą, ale także osobą, która wpływa na kulturowe zjawiska w kraju, łącząc pasję do muzyki z talentem do pisania tekstów i tworzenia melodii.

Życiorys

Artur Gadowski, syn Dionizego i Marianny Gadowskich, pochodzi z muzykalnej rodziny – jego ojciec był flecistą, a po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego grał na saksofonie, podczas gdy matka pełniła rolę instruktorki śpiewu. W rodzinie jest również młodszy brat Rafał, który ma pięć lat mniej. Artur ukończył szkołę podstawową oraz średnią szkołę zawodową w Radomiu. Jego muzyczna przygoda rozpoczęła się we wczesnym dzieciństwie, kiedy to zaczął uczyć się gry na gitarze. Zawodowo wykształcenie Gadowskiego kierowało go w stronę jubilerstwa.

W 1985 roku, wspólnie z kolegami z klasy, założył zespół Kurcze Blade, który niestety rozpadł się po krótkim czasie projekcji. Następnie powołał do życia zespół Landrynki dla dziewczynki, w którym początkowo grał na gitarze. Z czasem, gdy wokalista Dariusz Śnioch został powołany do wojska, Artur zajął jego miejsce. Grupa zdobyła popularność dzięki przebojowi „Piosenka”, którego tekst inspirowany był utworem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 1986 roku zespół próbował swoich sił na Festiwalu w Jarocinie, jednak bez powodzenia. W maju 1987 roku zespół odniósł sukces na Przeglądzie Kapel Rockowych organizowanym w klubie „Mewa” w Radomiu, zdobywając nagrodę, co otworzyło przed nimi drzwi do dalszej kariery. Ważną postacią w tym wydarzeniu był Kuba Płucisz, który zauważył talent Gadowskiego i zaproponował mu współpracę w nowo formującym się zespole Ira, co miało dla niego kluczowe znaczenie.

Po skompletowaniu składu, zespół Ira rozpoczął intensywne próby w amfiteatrze w Radomiu. Koncertowali na licznych przeglądach i festiwalach, zdobywając liczne wyróżnienia. W czerwcu 1988 roku zagrali na 25. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie Gadowski został uhonorowany nagrodą dla młodego wykonawcy. W tym czasie pracował również jako referent w Radomskim Ośrodku Kultury, co pozwalało mu na rozwijanie swoich umiejętności artystycznych.

W grudniu 1989 roku zespół Ira wydał swój debiutancki album, który nosił ten sam tytuł co zespół. To wydarzenie zbiegło się z trasą koncertową po Polsce oraz krajach byłego ZSRR. W początkowej fazie lat 90. muzycy Iry zdobywali coraz większą popularność, w dużej mierze dzięki drugiemu albumowi „Mój dom”. Zespół nieustannie rozwijał swoją dyskografię, z regularnymi wydaniami albumów, w tym „Ira Live”, i koncertowali w całej Polsce, grając ponad 150 koncertów rocznie, a także wspierali zagraniczne zespoły rockowe, w tym Aerosmith w 1994 roku.

Niestety, pod koniec lat 90. zespół tej wspólnej inicjatywy stanął na krawędzi kryzysu. Przerwy w koncertowaniu oraz niezbyt udane albumy doprowadziły do zawieszenia działalności Iry we wrześniu 1996 roku. W tym momencie Gadowski postanowił rozpocząć solową karierę i podpisał kontrakt z wytwórnią fonograficzną BMG Poland. Jego pierwsza płyta miała ukazać się w październiku 1996 roku, lecz według Gadowskiego nagrany materiał nie spełnił jego oczekiwań i zdecydował się na zniszczenie taśm. W kwietniu 1997 roku, na zaproszenie Marka Kościkiewicza, zaśpiewał utwór „Szczęśliwego Nowego Jorku”, który stał się utworem przewodnim filmu o tym samym tytule.

Wrzesień 1997 roku to początek pracy nad jego debiutancką solową płytą, która nosiła tytuł Artur Gadowski i zawierała 10 utworów spośród 30 nagranych. W tym zbiorze znalazł się hit „Wszystko jedno jak”, który zarejestrowano już w 1996 roku. Płytę promowały utwory „Ona jest ze snu” i „Szczęśliwego Nowego Jorku”, które zyskały ogromną popularność i trafiły na listy przebojów w Polsce. Do obu singli powstały teledyski. Gadowski wystąpił także na 35. KFPP w Opolu, prezentując się z utworami „Na kredyt” oraz wspomnianym wcześniej „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a także wykonał utwór Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. Współpracował z wieloma artystami, w tym ze Zbigniewem Hołdysem.

30 września 1998 roku odbył koncert w warszawskiej Stodole jako support przed Brianem Mayem, gitarzystą zespołu Queen. Brał udział w licznych benefisach, w tym 26 września zaśpiewał w duecie z Anną Marią Jopek oraz wykonał „Mszę beatową” na benefisie Katarzyny Gaertner w Krakowskim Teatrze STU. W 1999 roku również wystąpił na benefisie Ryszarda Poznakowskiego z utworem „Trzynastego”. W grudniu 2000 roku miał miejsce jego występ w Sali Kongresowej w Warszawie z Zbigniewem Hołdysem, gdzie zaprezentował „Autobiografię” i „Niewiele ci mogę dać” z repertuaru grupy Perfect.

W lutym 2000 roku Gadowski rozpoczął pracę nad oprawą muzyczną do różnych programów telewizyjnych, a miesiąc później wydał drugi album solowy „G.A.D.”. W marcu wystąpił jako support przed Joe Cockerem w Warszawie oraz Poznaniu, a w kwietniu miał miejsce limitowany dodruk „G.A.D.” z dodatkowymi akustycznymi wersjami utworów. Z powodu kiepskiego wyniku sprzedaży płyt, Gadowski postanowił wyjechać do USA, gdzie pracował w branży malarskiej, a w wolnych chwilach ćwiczył dawny repertuar Iry. Koncertował również w Stanach Zjednoczonych z Zbigniewem Hołdysem. W sierpniu 2000 roku utwór „Najlepsi z najlepszych”, nagrany wspólnie z Grzegorzem Markowskim oraz Ryszardem Rynkowskim, został wybrany hymnem polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Sydney.

W listopadzie 2000 roku Gadowski rozważał dołączenie do Oddziału Zamkniętego, jednak jego plany nie zmaterializowały się. Z zespołem nagrał jedynie utwór „Niepotrzebnie”, który znalazł się na ich albumie. 4 stycznia 2001 roku uczestniczył w nagraniu utworu „Serce sercu” m.in. z grupą Ha-Dwa-O! oraz Małgorzatą Ostrowską. W 2002 roku wyprodukował płytę Szymona Wydry i Carpe Diem pt. „Teraz wiem”.

W USA, wraz z Piotrem Sujką i Wojciechem Owczarkiem, zespół zatrudnił gitarzystę Tomasza Ciastko i występował w tamtejszych klubach. Po powrocie do Polski, Gadowski reaktywował zespół jako „Artur Gadowski i Ira”. Już w 2003 roku wystąpił na jubileuszowym koncercie z okazji 15-lecia swojego zespołu. W 2004 roku pojawiły się problemy zdrowotne Gadowskiego, które wymusiły operację usunięcia przerośniętego wola tarczycy, co bardzo wpłynęło na jego karierę. Pomimo trudnych okoliczności, Gadowski szybko wrócił do zdrowia i powrócił na scenę.

W 2006 roku, zespół zagrał na Juwenaliach oraz 18-lecie istnienia w krakowskim klubie „Studio”. Artur wystąpił gościnnie w teledysku Sebastiana Piekarka. 16 kwietnia 2007 roku miała miejsca premiera płyty „Human”, na której zaśpiewał. W 2007 roku występował także na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, który organizowany był przez Annę Dymną. Artur wystąpił też na koncercie „Breakout Festiwal” w Rzeszowie, a 21 września w uroczystości Miss Polonia 2007.

15 października 2007 roku gościł w programie Weekend z Gwiazdą, kręconym na lotnisku w Londynie. 12 listopada wziął udział w ceremonii wręczenia „Róż Gali”, śpiewając utwór „Freedom”. W grudniu w Toruniu zagrał koncert, który upamiętnił Grzegorza Ciechowskiego. 28 stycznia 2008 roku miała miejsce premiera debiutanckiej płyty zespołu Nefer, w którym Artur zaśpiewał utwór „Samotni w sieci”. Latem 2009 roku wystąpił na XX Przystanku Woodstock, wykonując „Knockin’ on Heaven’s Door” w towarzystwie Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

26 listopada 2009 roku Artur był w Sali Kongresowej, biorąc udział w koncercie „Magia obłoków”, który honorował pamięć Marek Grechuty. 18 stycznia 2010 roku, w koncercie „60 lat minęło”, Gadowski wykonał utwór „Szczęśliwego Nowego Jorku”. 30 grudnia w Sali Kongresowej w Warszawie dostąpił zaszczytu wystąpić jako Władysław Jagiełło w spektaklu Krzyżacy, śpiewając dwie piosenki: „Tutaj jest Polska” oraz „Śnił mi się sen” w duecie z Cezarym Studniakiem.

W październiku 2012 roku, po długiej współpracy, ukazała się płyta „Away” Klary Jędrzejewskiej, wyprodukowana przez Gadowskiego. W tym samym roku nagrał „Wszystko to co mam” z repertuaru Golden Life, zamieszczoną na ich akustycznym albumie. Artur wystąpił także w jubileuszowej płycie Marka Kościkiewicza, wykonując „Moje miasto nocą”. Finałem jego solowych osiągnięć była płyta „TanGado”, wydana 31 marca 2014 roku, stworzona wraz z zespołem Tangata Quintet.

Życie prywatne

Artur Gadowski w wczesnej dorosłości, w wieku 21 lat, wstąpił w związek małżeński z Barbarą. Wspólnie wychowują troje dzieci: Wiktorię, Kacpra i Zuzannę.

W 2009 roku ponownie związał się, tym razem z Irminą, z którą doczekał się córki, Idy.

Artur spędził swoje pierwsze lata w Radomiu, gdzie mieszkał aż do 1986 roku. Następnie przez piętnaście lat osiedlił się w Szydłowcu.

Krótko mieszkał również w stolicy, Warszawie, a obecnie rezyduje w Łodzi.

Nagrody i wyróżnienia

Artur Gadowski, uznany artysta muzyczny, zyskał wiele nagrody i wyróżnienia w swojej karierze, które potwierdzają jego talent i zaangażowanie w sztukę estradową.

  • 1988: nagroda „Młody adept sztuki estradowej”, przyznana na Festiwalu w Opolu,
  • 1994: tytuł „Symbol Sexu”, otrzymany od programu „Rock Noc”,
  • 2001: nominacja do nagrody Fryderyki 2000 w kategorii „Wokalista”,
  • 2010: trzy Superjedynki na 47. KFPP w Opolu.

Dyskografia

Osobny artykuł dotyczący dyskografii Artura Gadowskiego jest dostępny poniżej, prezentując jego dokonania muzyczne w różnych kategoriach, takich jak albumy, single oraz inne projekty. Dalsza część składa się z zaktualizowanych informacji na temat nagrań oraz wydań.

Albumy

AlbumSzczegóły dotyczące albumu
Artur Gadowski
  • Data: 20 kwietnia 1998
  • Wydawca: Zic Zac/BMG Poland
G.A.D.
  • Data: 20 marca 2000
  • Wydawca: Zic Zac/BMG Poland
TanGado (oraz Tangata Quintet)
  • Data: 31 marca 2014
  • Wydawca: Agencja Artystyczna MTJ

Single

Tytuł utworuRok wydaniaMiejsca na listach przebojówWykonawca
LP3
30 ton
RMF
SLiP
„Na kredyt”1998Artur Gadowski
„Ona jest ze snu”4217
„Szczęśliwego Nowego Jorku”19
„Stoisz obok mnie”200037G.A.D.
„Inny wymiar”47
„Moje prawdy”50
„Ocean” Patrycji Markowskiej (gościnnie: Artur Gadowski)2014235Alter Ego
„– utwór nie był notowany.

Inne

TytułRok wydaniaUwagiŹródło
Piotr Zander – Pora na seks1988śpiew gościnny_
Skawalker – Skawalker1992śpiew gościnny_
Kramer – Tylko Tyśpiew gościnny w utworze „Noc”_
Piersi – 60/70 Piersi i przyjaciele1994śpiew gościnny w utworach „Nikt na świecie nie wie”,
„Płonąca stodoła” oraz „Szanujmy wspomnienia”
_
Polska młodzież śpiewa klasyków (kompilacja)1999wykonanie utworu „Inwokacja”_
Zbigniew Hołdys – Hołdys.com2000śpiew gościnny_
Oddział Zamknięty – Co na to ludzie2001śpiew gościnny w utworze „Niepotrzebnie (mówisz mi…)”_
W pustyni i w puszczy (ścieżka dźwiękowa)śpiew w utworze „Mama Afryka”_
Szymon Wydra & Carpe Diem – Teraz wiem2002produkcja muzyczna_
Zemsta (ścieżka dźwiękowa)„Oj kot!”_
Ewelina Flinta – Przeznaczenie2003śpiew gościnny_
Święta Święta vol.1 (kompilacja)śpiew w utworze „Gloria”_
Krzysztof Jaryczewski – Vinyl2004śpiew gościnny w utworze „Siebie masz”_
Mrowisko – Kawa, Papieros (singel)śpiew gościnny_
Piotr Zastróżny – Album live in studio2005śpiew gościnny_
Największe Polskie Gwiazdy Dla Fundacji (kompilacja)śpiew w utworze „Nie jesteś sam”_
Święta Święta vol.2 (kompilacja)śpiew w utworze „Daj im znak”_
Robert Chojnacki – Saxophonic2006śpiew gościnny w utworze „Janek S”_
Seba – Human2007śpiew gościnny_
Nefer – Nefer2008śpiew gościnny w utworze „Samotni w sieci”_
Hasiok – Znak niepokoju2009śpiew gościnny w utworze „Nie mam pieniędzy”_
Breakout Festiwal 2007 – Wysłuchaj mojej pieśni Panie
(kompilacja)
wykonanie utworów „Daję ci próg”,
„Na drugim brzegu tęczy” oraz „Koło mego okna”
_
Krzyżacy; Rock+Opera;
Na Podstawie Powieści Henryka Sienkiewicza (kompilacja)
2011wykonanie utworów „Oddajcie ją” i „Śnił mi się sen”_
Andrzej „e-moll” Kowalczyk – Zemollem sessionśpiew gościnny_
Golden Life – Aqq2012śpiew gościnny_
Marek Kościkiewicz – 25śpiew gościnny_
Klara Jędrzejewska – Awayprodukcja muzyczna_
Patrycja Markowska – Alter ego2013śpiew gościnny w utworze „Ocean”_

Teledyski

W tej sekcji przedstawiamy teledyski Artura Gadowskiego, które stanowią istotny element jego twórczości artystycznej. Poniżej znajduje się szczegółowa tabela zawierająca informacje o jego teledyskach, w tym tytuły, daty wydania, reżyserów oraz albumy, z którymi są związane.

TytułRok wydaniaReżyserAlbum
„Szczęśliwego Nowego Jorku”1997Marek KościkiewiczArtur Gadowski
„Na kredyt”1998Jerzy Grabowski
„Ona jest ze snu”
„Inny wymiar”2000G.A.D.
„Moje prawdy”
„Wish You were here”2001Mark TysperG.A.D. – Limitowana edycja
Hasiok – „Nie mam pieniędzy” (gościnnie: Artur Gadowski)2009Sabin KluszczyńskiZnak niepokoju
Patrycja Markowska – „Ocean” (gościnnie: Artur Gadowski)2014Alter Ego

Przypisy

  1. Gwiazdy i celebryci [online], kobieta.pl [dostęp 22.04.2024 r.]
  2. Artur Gadowski o córce z zespołem Downa: "Wszyscy zaakceptowali Wiktorię" [online], Party.pl [dostęp 04.06.2024 r.]
  3. IRA świętuje 30-lecie płyty "Mój dom". Zobacz specjalny film dokumentalny [WIDEO] - Antyradio [online], www.antyradio.pl, 09.12.2021 r. [dostęp 01.02.2024 r.]
  4. Sylwia Gawłowska: Festiwalowe podium. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 1963–2017 we wspomnieniach artystów. 2018 r., s. 95–96. ISBN 978-83-938344-7-1.
  5. Waldemar Buczkowski: IRA. Bo jest paru ludzi. Warszawa: Agora, 2018, s. 104–105. ISBN 978-83-268-2750-1.
  6. Waldemar Buczkowski: IRA. Bo jest paru ludzi. Warszawa: Agora, 2018, s. 120–121. ISBN 978-83-268-2750-1.
  7. ARTUR GADOWSKI – NA KREDYT. [dostęp 25.03.2021 r.]
  8. Patrycja Markowska i Artur Gadowski – Ocean [online], rmf.fm [dostęp 06.11.2014 r.]
  9. Artur Gadowski – Artur Gadowski [online], muzyka.wp.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  10. Artur Gadowski, G.A.D. [online], muzyka.interia.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  11. 30 ton – lista, lista przebojów [online], rmfpoplista.phorum.pl [dostęp 26.09.2013 r.]
  12. Kramer – Tylko ty [online], www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  13. Szymon Wydra & Carpe Diem – Teraz wiem [online], www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  14. Nefer – Nefer [online], www.archiwumrocka.art.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  15. Muzyka z filmu „W pustyni i w puszczy” nagrodzona [online], film.onet.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  16. „Nie jesteś sam” Hymn fundacji TVN „Nie jesteś sam” [online], www.nataliakukulska.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  17. Hasiok – Znak Niepokoju [online], www.discogs.com [dostęp 25.12.2014 r.]
  18. Hasiok – Nie Mam Pieniędzy [online], www.youtube.com [dostęp 24.12.2014 r.]
  19. Marek Kościkiewicz 25 lat później [online], www.polskieradio.pl [dostęp 25.12.2014 r.]
  20. Patrycja Markowska i Artur Gadowski – Ocean (Notowanie 1184) [online], radioszczecin.pl [dostęp 06.11.2014 r.]
  21. Zander – Pora Na Seks [online], www.discogs.com [dostęp 25.12.2014 r.]
  22. Oddział Zamknięty – Co Na To Ludzie [online], www.discogs.com [dostęp 25.12.2014 r.]
  23. Robert Chojnacki – Saxophonic [online], www.discogs.com [dostęp 25.12.2014 r.]
  24. Gold Life – Aqq [online], www.discogs.com [dostęp 25.12.2014 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Longin Szparaga | Andrzej Siewierski (muzyk)

Oceń: Artur Gadowski

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:13