Andrzej Siewierski (muzyk)


Andrzej Siewierski, urodzony 19 lipca 1964 roku w Szydłowcu, to postać niezwykle znacząca w polskim świecie muzyki. Niestety, jego życie zakończyło się 28 grudnia 2007 roku w Dąbrówce Zabłotniej.

Był nie tylko utalentowanym wokalistą, lecz również gitarzystą oraz autorem tekstów. Jego wszechstronność pozwoliła mu na pełnienie roli producenta muzycznego, co było kolejnym dowodem na jego oddanie dla sztuki muzycznej.

Andrzej Siewierski był również współzałożycielem i liderem zespołu Azyl P, który zdobył uznanie wśród fanów rocka i nie tylko. Jego wkład w rozwój grupy pozostaje niezatarte w pamięci wielu miłośników muzyki.

Życiorys

Zespół Azyl P. zdobył szczyty popularności w latach 80. XX wieku. Andrzej „Siwy” Siewierski był nie tylko muzykiem, ale też utalentowanym kompozytorem, który stworzył teksty do wielu znanych utworów, w tym takich jak „Mała Maggie”, „Oh Lila”, „Chyba umieram” oraz „Kara śmierci”. Największe osiągnięcia grupy miały miejsce kiedy w składzie znajdowali się: Siewierski (gitara, wokal), Jacek Perkowski (gitara – który zajął miejsce Leszka Żelichowskiego z pierwszego składu), Dariusz Grudzień (gitara basowa) oraz Marcin Grochowalski (perkusja). Zespół istniał do 1986 roku, po czym muzykom nie udało się go reaktywować. Po zakończeniu działalności Azylu P., Siewierski zajął się inną branżą i pracował w handlu. Mimo tego, nie zapomniał o muzyce. W 2007 roku wydał solowy album zatytułowany 'Samotny żagiel’. Tragicznie, 28 grudnia 2007 roku, w Dąbrówce Zabłotniej, muzyk w wieku 43 lat popełnił samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Andrzej Siewierski został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kowali-Stępocinie.

Wydarzenia po śmierci

Po odejściu Andrzeja Siewierskiego w 2008 roku, jego pamięć została uhonorowana w wyjątkowy sposób. Dariusz Grudzień zainicjował koncert mający na celu upamiętnienie artysty zatytułowany „Jest jeszcze, na Ciebie czas”, który w 2010 roku przeszedł w Festiwal „Rock na Zamku” im. Andrzeja Siewierskiego. Festiwal ten, po kilkuletniej przerwie, został wznowiony w latach 2015 i 2016, przyciągając znakomitych artystów rockowych.

W reaktywowanym Azylu P. wystąpiły takie gwiazdy jak Muniek Staszczyk z T. Love, Marek Piekarczyk z TSA oraz Krzysztof Jaryczewski z Oddziału Zamkniętego. Na festiwalach do zespołu dołączyli także obiecujący muzycy młodego pokolenia, jak Maciej Silski, Ania Brachaczek, Ania Rusowicz oraz meksykański zwycięzca programu The Voice of Poland – Juan Carlos Cano.

W 2017 roku, w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Programie 3 Polskiego Radia, odbył się niezwykły koncert zatytułowany „Azyl P. i Przyjaciele”. Z wydarzenia powstała płyta, która ukazała się jesienią tego samego roku. Na scenie pojawiły się znane osobistości, w tym Marek Piekarczyk, Ania Brachaczek, Tomasz „Titus” Pukacki, Krzysztof Jaryczewski oraz wszyscy obecni muzycy Azylu – Dariusz Grudzień, Marcin Grochowalski, Bartosz Jończyk i Maciej Silski.

Warto wspomnieć, że zespół zyskał uznanie, gościąc w różnych mediach, zarówno radiowych, jak i telewizyjnych. Utwór „Oh Lila”, który został wykonany na koncercie w „trójce” przez kapelę „Titus”, zyskał popularność na liście przebojów tego stacji. Również Azyl P. nagrał singla zatytułowanego „Co ja wiem”, co przyczyniło się do uczczenia 35-lecia powstania zespołu w 2017 roku.

Przypisy

  1. Śp. Andrzej Siewierski. kowala.artlookgallery.com. [dostęp 21.07.2023 r.]
  2. a b c d e f g Piotr Stańczyk, Szydłowiec. Minęła dziesiąta rocznica śmierci Andrzeja Siewierskiego, muzyka Azylu P.. Echo Dnia, 30.12.2007 r. [dostęp 24.09.2015 r.]
  3. Samobójstwo wokalisty słynnego Azylu P. Dziennik.pl, 30.12.2007 r. [dostęp 24.09.2015 r.]
  4. Andrzej Siewierski nie żyje. musicblog-piotrk.com. [dostęp 28.11.2010 r.]
  5. One Hit Wonder: polskie gwiazdy jednego przeboju i ich pięć minut sławy. Dziennik.pl. [dostęp 28.11.2010 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Artur Gadowski | Longin Szparaga

Oceń: Andrzej Siewierski (muzyk)

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:13