Obchody 100-lecia obecności kobiet w Policji to doskonała okazja, aby przypomnieć o ich pionierskiej roli i wkładzie w rozwój struktur policyjnych. Od momentu utworzenia pierwszych jednostek policji kobiecej w Polsce w latach 20. XX wieku, policjantki przyczyniły się do zwalczania wielu wyjątkowo trudnych problemów społecznych. Historia ta pokazuje nie tylko ewolucję funkcji kobiet w policji, ale także ich wyniki i uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.
Powstanie żeńskiej policji w Polsce miało miejsce w 1925 roku na skutek zmieniających się warunków społecznych oraz potrzeby dostosowania służb mundurowych do nowych wyzwań. Nowe formy przestępczości, takie jak sutenerstwo czy handel żywym towarem, wymagały wprowadzenia specjalistycznych służb. Zaledwie kilka lat później, w 1935 roku, rozpoczęto organizowanie kursów dla kobiet, które miały zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na funkcjonariuszki policji, a jednocześnie wprowadzić nowe zasady szkolenia i pracy w tej branży.
Obecnie ponad 38 tys. kobiet pracuje w polskiej Policji, co podkreśla znaczenie żeńskiej służby w obszarze bezpieczeństwa publicznego. Wśród tych licznych funkcjonariuszek, około 20 tys. pełni służbę w charakterze policjantek. Różnorodność ról, jakie pełnią kobiety w Policji, od prewencji po działania kryminalne, pokazuje ich ogromny wpływ na całe społeczeństwo. Historia i osiągnięcia kobiet w Policji nie tylko zasługują na upamiętnienie, ale są także ważnym elementem współczesnej policejnej struktury, która staje się coraz bardziej zróżnicowana i dostosowana do wyzwań, przed którymi staje.
Źródło: Policja Szydłowiec
Oceń: 100-lecie obecności kobiet w Policji – historia i osiągnięcia
Zobacz Także