12-10-2017
Policjanci i biskupi zachęcają

– Policja wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną przygotowała akcję informacyjno-edukacyjną pod nazwą „Świeć przykładem”. To profilaktyczne przedsięwzięcie skierowane jest przede wszystkim do pieszych jako niechronionych uczestników ruchu drogowego – poinformowali przedstawiciele szydłowieckiej komendy.

Inicjatorom akcji „Świeć przykładem” zależy przede wszystkim na przypomnieniu i uświadomieniu pieszym poruszającym się po drogach po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych.

 

 

Odblaski mogą uratować życie…

– Zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. To naprawdę może uratować życie i zdrowie! – podkreślają przedstawiciele KPP.

Jesienią często i szybko zmieniają się warunki atmosferyczne, z powodu opadów deszczu czy też mgieł… Poza tym dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. W takich warunkach kierowcy później niż zwykle dostrzegają pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Dotyczy to także rowerzystów.

– Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierujących samochodami. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania czy też hamowania – przekonuje Marek Gawin, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w szydłowieckiej Komendzie Powiatowej Policji.

 

 Znikome szanse „niewidocznego” pieszego

Szanse pieszych w „zderzeniu” z samochodem są znikome…

Dlatego policjanci wciąż apelują do  pieszych o rozwagę i noszenie elementów odblaskowych. A kierowcom – i to nie tylko w okresie jesiennym, zalecają zwiększenie ostrożności, zwłaszcza po zmroku.

– Ciemne ubranie, brak oświetlenia, fatalne warunki atmosferyczne oraz nieostrożne zachowanie pieszego, to prosta droga do – drogowego potrącenia przez samochód, które może zakończyć się tragicznie… Dlatego warto być widocznym, a umożliwiają to elementy odblaskowe. Oprócz pieszych powinni z nich korzystać również rowerzyści – podkreślają szydłowieccy policjanci.

Policja przypomina i ostrzega

Pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców.

W przypadku braku takiego odblasku – popełnia wykroczenie drogowe, za które może być ukarany przez policjantów mandatem w wysokości 100 złotych.

Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej – od strony jezdni. Odblaskami mogą być „świecące” elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz tzw. smycze.

 

Artykuł Policjanci i biskupi zachęcają pochodzi z serwisu Szydłowiecki.eu.

link do oryginalnego artykułu

icon OSOBY Z NASZEGO REGIONU